Ver weg maar heel dichtbij

Zodra ik de telefoon opneem stap ik iemands wereld binnen, ook al ben ik feitelijk ver weg. Dan bevind ik me in een Italiaans ziekenhuis en probeer ik een moeder en dochter gerust te stellen na een ski-ongeval. Of help ik een surfer die op een tropisch eiland in een zee-egel is gestapt. Soms raakt een verhaal mij diep. Dan komt het ineens heel dichtbij.

Ver weg maar heel dichtbij
Ik hoor de liefdevolle woorden van een vader aan zijn dochter. ‘Lieverd, hou vol, je gaat het redden. Je bent zo sterk. Ik hou van je’.
Marieke Broek - Hulpverlener

Zo spreek ik een bezorgde vader. Hij heeft gehoord dat zijn dochter, die in Zuid-Amerika is, is opgenomen in een ziekenhuis. Ze heeft een hersenbloeding gehad. Haar medische situatie is ernstig, ze is niet meer aanspreekbaar. Ze moet met spoed geopereerd worden. Maar dat zal niet gebeuren voordat het ziekenhuis een betaling van hem ontvangen heeft. Hij vertelt dat hij met zijn creditcard al flinke bedragen aan het ziekenhuis heeft overgemaakt. Helaas kost het tijd voordat het geld op de rekening van het ziekenhuis staat. Tijd die ze juist niet hebben. Hij vraagt mij of ik misschien iets voor zijn dochter kan betekenen.

Ik stuur het ziekenhuis een betalingsgarantie, zorg dat een van onze artsen contact opneemt met de behandeld arts en spreek met een vriendin van de patiënte die bij haar is. Daarna komt alles op gang. De operatie kan doorgaan. Ik bel vader op met dit goede nieuws. Tijdens ons gesprek krijgt hij een ander telefoontje binnen. Op zijn verzoek blijf ik wachten terwijl hij het telefoontje aanneemt. Het is de vriendin van zijn dochter die vertelt dat ze zo met de operatie gaan beginnen. Ik begrijp dat ze de telefoon aan het oor van zijn dochter legt zodat hij nog iets tegen zijn dochter kan zeggen. Ik hoor de liefdevolle woorden van een vader aan zijn dochter. ‘Lieverd, hou vol, je gaat het redden. Je bent zo sterk. Ik hou van je’.

Een gesprek waar ik als buitenstaander helemaal niet in thuis hoor. Ik besluit op te hangen zodat dit een moment voor hen beiden blijft. Later verneem ik dat zijn dochter korte tijd na de operatie is overleden. Ik besef me dat ik getuige ben geweest van de laatste woorden van een vader aan zijn dochter.